O FESTIVALU

Istražite granice umetnosti i tehnologije na Videomedeja festivalu.

Videomedeja je internacionalni festival novih medija koji kroz video art, instalacije i performanse pokreće važne društvene i političke teme. Festival okuplja avangardne umetnike iz celog sveta i pruža platformu za istraživanje uticaja novih tehnologija na umetnost i društvo.

Videomedeja – umetnost u pokretu

Videomedeja je međunarodni festival umetnosti novih medija koji se održava svake godine u Novom Sadu od 1996. godine. Festival organizuje Video Art Asocijacija VIDEOMEDEJA, kao nezavisnu, neprofitnu kulturnu manifestaciju.

Festival okuplja umetnike iz celog sveta koji pomeraju granice video arta, digitalne umetnosti, interaktivnih tehnologija i performansa. Kroz trodnevni program Videomedeja prikazuje inovativne umetničke radove koji koriste savremene tehnologije kao sredstvo izražavanja, komunikacije i društvene refleksije.

Šta možete da očekujete

Videomedeja je mesto susreta umetnosti, tehnologije i kritičkog mišljenja. U programu su zastupljeni različiti žanrovi i forme:

  • Screenings: video art, kratki filmovi, digitalne animacije
  • Media Projects: medijske instalacije, XR/AR/VR, interaktivni radovi, performansi, AI umetnost, net-art, metaverzum i druge forme

Festival neguje eksperimentalne i subverzivne pristupe, otvara pitanja identiteta, moći, društvenih normi i granica između virtuelnog i stvarnog sveta.

Nagrade

Videomedeja dodeljuje nagrade u međunarodnoj i srpskoj selekciji:

  • Videomedeja Grand Prize – 1.000 € za najkreativniji i najinovativniji rad
  • Special Mention – priznanje žirija
  • Audience Award – nagrada publike
  • Bogdanka Poznanović Award – za najbolji rad iz Srbije

Selekcija i kriterijumi

Umetnička komisija bira radove prema sledećim kriterijumima:

  • Originalnost i autentičnost izraza
  • Inovativna upotreba medija i tehnologije
  • Eksperimentalnost i kritički potencijal
  • Interakcija sa publikom i društveni uticaj
  • Estetski i tehnički kvalitet
  • Praktična izvodljivost prezentacije

Duh festivala

Svake godine Videomedeja okuplja umetnike, publiku i volontere iz celog sveta. Atmosfera je živa, otvorena i neformalna – uz razgovore, susrete, povezivanja i – naravno – žurke posle programa.

Ovde se umetnost ne posmatra sa distance. Videomedeja neguje prisnost i neposrednost – to je festival susreta, razmene i iskrenog dijaloga. Umetnost se ne doživljava samo pogledom, već i kroz razgovor, atmosferu i ljudski kontakt.

Festival takođe vodi Videomedeja Medialab, besplatnu online arhivu sa više od 10.000 video radova, dostupnu na sajtu videomedeja.com.

Videomedeja nije samo umetnički događaj – to je prostor za drugačije viđenje sveta. Festival je otvoren za sve generacije i kulture, stvarajući prostor za slobodnu razmenu ideja i vizija.
Ulaz na sve festivalske programe je slobodan. Dobrodošli.

CILJEVI FESTIVALA
  1. Promocija digitalne umetnosti i kulture:
  • Predstavljanje najnovijih video radova i dela novih medija: Festival ispoljava posvećenost najavremenijim umetničkim trendovima i platformama.
  • Stimulisanje inovativnih umetničkih formi: Videomedeja stvara prostor za eksperimentisanje i razvoj novih izražajnih puteva u digitalnoj eri.
  • Digitalizacija i očuvanje savremenog vizuelnog nasleđa: Festival doprinosi zaštity i promociji digitalne umetnosti za buduće generacije.
  1. Razvoj i edukacija publike:
  • Međunarodna saradnja i interkulturalni dijalog: Videomedeja okuplja umetnike i ideje širom sveta, pružajući platformu za razmenu i razumevanje.
  • Edukacija o savremenoj umetnosti i digitalnim tehnologijama: Festival pruža prilike za sve generacije da prošire svoje znanje i kritičko razmišljanje o umetnosti.
  • Unapređenje digitalne pismenosti: Videomedeja pomaže publici da razvije veštine potrebne za angažovanje sa digitalnom umetnošću i tehnologijom.
  1. Unapređenje digitalnog ekosistema:
  • Podrška razvoju digitalnih umetničkih alata i tehnologija: Festival doprinosi napredovanju polja digitalne umetnosti i njegovoj infrastruktturi.
  • Promocija inovativne saradnje između umetnika i institucija: Videomedeja teži stvaranju novih modela za podršku i prezentaciju digitalne umetnosti.
  • Razvoj kreativne digitalne industrije: Festival afirmiše ulogu digitalne umetnosti u širem kulturnom i ekonomskom kontekstu.

ZNAČAJ FESTIVALA

Videomedeja, renomirani evropski festival novih medija, ostvaruje sledeće:

  • Transformiše umetničku praksu: Videomedeja inspiriše umetnike da istražuju nove medije i izraze kroz video umetnost, instalacije i performanse.
  • Povezuje kulture i ljude: Festival okuplja međunarodne umetnike i publiku, stvarajući platformu za razumevanje i slavljenje različitosti.
  • Razvija buduće stvaraoce: Videomedeja kroz radionice i predavanja podstiče kreativni razvoj i kritičko mišljenje mladih umetnika.
laureat vm awards
kamera b&w

KRATKA ISTORIJA

Jugoslovensko udruženje za video umetnost VIDEOMEDEJA (registrovano 12. februara 1998) i Asocijacija nezavisnih projekata – Apostrof 1996. godine pokreću Međunarodni samit ženskog videa − VIDEOMEDEJU gde jedino žene autorke mogu da učestvuju u takmičarskom delu programa. Tadašnji urednik programa Balint Sombati 1999. godine uvodi i autore muškarce u program VIDEOMEDEJE. Od 1998. do 2000. godine direktorka Festivala i predsednica Udruženja bila je Vera Kopicl koja se nakon 2000. godine samoinicijativno povlači sa funkcija i predlaže Ivanu Sremčević za predsednicu Uduženja. Godinu dana kasnije, 2001, za direktorku Festivala i predsednicu Jugoslovenskog udruženja za video umetnost VIDEOMEDEJA izabrana je Ivana Sremčević. Te iste godine dolazi do promena u konceptu samog Festivala VIDEOMEDEJA. Od 2001. u takmičarskom delu festivalskog programa mogli su da konkurišu i muški autori. Festival je od tada otvoren za sve, bez obzira na rodnu razliku koja je ranije postojala. Jedina ograničenja bila su, a i sada su, da umetnički radovi moraju biti iz protekle dve godine u odnosu na godinu objavljivanja javnog konkursa za Festival VIDEOMEDEJA i da žiri za selekciju neće uzimati u razmatranje radove koji sadrže uvredljive ili agresivne poruke ili sadržaje.

Videomedeja – četvrt veka – od videa do transformacija medija

KNJIGA VIDEOMEDEJA – četvrt veka – od videa do transformacija medija Priredili: Ivana Sremčević Matijević i Srđan Radaković. KNJIGA: pun...

25 godina VIDEOMEDEJE

25 godina VIDEOMEDEJE Autor teksta: Srđan Radaković Veoma je nezahvalno davati vrednosni sud i objašnjavati evolutivni tok bilo koje pojave...

RestArt

Pola veka video arta i četvrt veka Videomedeje Autorka teksta: Ivana Sremčević Matijević Videomedeja je alternativna kulturalna manifestacija koja ispoljava...
Scroll to Top