Shahar Marcus (r. 1971) je izraelski umetnik sa osnovnim radom u medijima performansa i video umetnosti. Njegova početna dela bavila su se istraživanjem sopstvenog tela i njegovih ograničenja, uključujući različite kvarljive materijale, kao što su testo, sok i led. Njegovo telo je služilo kao instrument, platforma na kojoj su se odvijali razni „eksperimenti“: ležeći na operacionom stolu, zapaljen, obučen u „hlebno odelo“ i još mnogo toga.
Hrana je takođe glavna tema u Marcusovim delima. Na primer, njegova ponovljena upotreba hleba kao simbola suštinske važnosti i opstanka upoređuje se sa vojnim simbolima. Radeći sa hranom, kvarljivom, trenutnom supstancom i pretvarajući je u deo odeće ili komplet, Markus takođe koketira sa istorijom umetnosti; pretvarajući proizvoljne predmete i materijale u nešto besmrtno i večno.
U njegovim ranim video performansima predstavlja se zajedno sa drugim umetnicima, sa kojima je sarađivao u prošlosti. Međutim, u svojim nedavnim radovima, Markus se pojavljuje sam, oličavajući različite uloge i likove. „Čovek sa odelom“ je ličnost koja je rođena iz intuitivne želje da se stvori „čisto-urezana“ verzija umetnika, u suprotnosti sa uobičajenim vizuelnim stereotipom o umetniku kao radniku. Crpeći uticaj iz Magrittine poznate figure – odelo bez glave, simbol sitne buržoazije, Marcus oličava ovog čoveka u odelu kao umetnika koji je glavni, reditelj.
Njegova najnovija dela bave se lokalnim političkim pitanjima, približavajući se kultnim izraelskim znamenitostima sa kritičkim i šaljivim gledištem. Dakle, Markus razmišlja o sopstvenom nasleđu, okruženju i stvaranju lokalnih istorijskih narativa. Na njegova dela utiče vizuelni jezik kinematografije, zajedno sa poznatim temama i počastima umetnosti – istorijom i umetnicima, kao što su Ives Klein, Paul McCarthy, Peter Greenway i Jackson Pollock.
Shahar Marcus aktivan je umetnik više od decenije i izlagao je u raznim umetničkim institucijama, kako u Izraelu, tako i širom sveta, uključujući: The Tate Modern ,The Israel Museum, Tel Aviv Museum of Art, Petach Tikva Museum of Art , Charlottenburg, Copenhagen- Kunsthalle , Moscow Biennale, Poznan Biannale, Moscow Museum of Modern Art i na drugim umetničkim mestima u Poljskoj, Italiji, Nemačkoj, Gruziji, Japanu, SAD-u i Turskoj.
Mnoga njegova dela deo su različitih značajnih kolekcija, kao što su The Israel Museum, Tel Aviv Museum of Art, Petach Tikva Museum of Art, Mocak u Krakovu, Poljska, Macba u Barseloni, kao i umetničke intuicije u Poljskoj i Italiji.